רוטווילר: הגזע האולטימבטיבי לאוהבי כלבים גדולים

רוטווילר הוא גזע מלכותי, מפקד ושופע הילה מרשימה, גזע זה שמקורו בתקופה הרומית העתיקה, הוא לא פחות מאצילי. התעמקו בהיסטוריה של הכלבים האימתניים האלה, באיכויותיהם יוצאות הדופן ובנאמנותם הבלתי מעורערת.

אנו מבינים את סקרנותכם לגבי גזע כה עשיר ומסתורי מבחינה היסטורית. משורשיהם העתיקים ועד לתחייתם הנוקבת, כל היבט בהיסטוריה של גזע זה מהול בהתרגשות והרבה כבוד. החקירה שלנו לוקחת אותנו לעיירה הגרמנית רוטווייל, מטפחת את הבסיס של גזע זה, ואל הסיפורים שלא סופרו על נאמנות ומסירות בלתי מעורערת לעמיתיהם האנושיים.

כוחו של הגזע הזה אינו מוטל בספק, תכונה הטבועה בדנ"א שלהם. הם מגלמים עוצמה, סיבולת יוצאת דופן ואנרגיה יוצאת דופן המונעת על ידי מבנה השרירים שלהם. עם זאת, עטוף בגוף חסון זה הוא גזע אינטליגנטי להפליא עם יכולות פתרון בעיות אימתניות, צדדיות מרשימה, ואופי אימון מוזר.

ככל שאנו צוללים עמוק יותר, אנו חושפים את הטבע המגונן המולד של גזע זה. אפוטרופוסים אינסטינקטיביים אלה מוקירים את משפחותיהם, עומדים על המשמר מפני כל איום, ובו בזמן מקרינים עדינות ואהבה לבני משפחה, ובמיוחד לילדים.

המסע המרתק שלנו אל עולמם של גזע הרוטווילר מסתיים במבט מבפנים על יכולת האימון שלהם. חשיבותה של ההכשרה המוקדמת, כוחה של החיזוק החיובי, הצורך בעקביות וערכה של הדרכה מקצועית קובעים את הדרך לגידול הכלב האידיאלי

כלב רוטווילר שחור ביער

מקורו של גזע הרוטוויילר

ההיסטוריה של גזע הרוטוויילר היא מפורסמת כמו שהיא מרתקת. גזע חסון זה מתחקה אחר מקורותיו עוד בימי האימפריה הרומית. אבותיו שימשו את הרומאים ככלבי רועים, שעליהם הסתמכו לשמירה על בעלי חיים במהלך מסעות ארוכים ומסוכנים ברחבי אירופה. עמידותם ועקשנותם הוכיחו אותם ככלבים בעלי ערך שאין שני לו, ותרמו תרומה משמעותית לצמיחתה וייצובה של האימפריה הרומית.

אך כיצד הפכו הרועים הרומיים הקדומים הללו לגזע הרוטוויילר המודרני האהוב והמוערך בארץ ובעולם? האבולוציה שלהם מושרשת בעיירה הגרמנית המקסימה רוטווייל. עם התרחבות האימפריה הרומית, הם הקימו מאחזים ברחבי אירופה, שאחד מהם היה העיר רוטווייל. הכלבים הסתגלנים התערבבו עם כלבים מקומיים, ועם הזמן הם התפתחו לגזע נפרד – הרוטוויילר. הרוטוויילר, שנקרא על שם העיירה שהפכה לעריסתם, זכה עד מהרה להכרה בזכות כוחו, נאמנותו וצבעם השחור-חלודה המובהק.

תחייתו של הגזע

למרות הנכסים המדהימים שלהם, הגזע עמד בפני ירידה משמעותית בעקבות נפילת האימפריה הרומית. הם מצאו את עצמם על סף הכחדה, מתנדנדים על סף הנשייה. אבל, למזלם של אוהבי כלבים ברחבי העולם, הגזע ניצל מהסף על ידי חובבים נלהבים בתחילת המאה ה -20. הם זיהו את הפוטנציאל והאיכויות הייחודיות של כלבים אלה. באמצעות רבייה וקידום זהירים, גזע הרוטוויילר חווה התעוררות מחודשת. מספרם גדל בהתמדה, והם חזרו חזקים מתמיד, מוכנים לתפוס מחדש את מקומם בעולם הכלבים.

כיום, גזע הרוטוויילר אהוב בשל נאמנותו, כוחו, תבונתו ואופיו המגונן. מאפיינים אלה והיכולת להיות מאולף ביעילות הופכים אותם לגזע האולטימטיבי עבור בעלי כלבים מנוסים. למרות שיש להם את הכוח של אבותיהם הרומיים, יש להם עדינות שמחבבת אותם על משפחותיהם, שנדון בה בסעיפים מאוחרים יותר.

נאמנות רוטוויילר

ידועים בנאמנותם הבלתי מעורערת, הרוטוויילרים הם גזע שעושה מעל ומעבר במסירותם לבעליהם. הם ידועים כיוצרים קשר בלתי ניתן לשבירה עם משפחותיהם האנושיות. הרוטוויילרים נתפסו לעתים קרובות על ידי רבים – ובצדק – כשומרים איתנים על משק ביתם. אהבתם למשפחתם היא לאין שיעור, מה שהופך אותם למגינים מטבעם, תכונה המוערכת מאוד בקרב אוהבי וחובבי כלבים.

מסירות בלתי מעורערת

מקורו בתקופה הרומית העתיקה, תחושת הנאמנות החזקה של גזע זה נעוצה ככל הנראה בימים שבהם רעו בעלי חיים והגנו על להקתם. כיום, הרוטוויילרים משקיעים את אותה כמות של מסירות בהיותם חלק ממשפחה אנושית. הם צופים נלהבים ונקשרו במהירות לבעליהם, ויוצרים קשר חזק הבנוי על אמון וכבוד הדדיים.

מגיני המשפחה

ואכן, כלבים אלה ידועים בכך שהם עושים מאמצים רבים כדי להבטיח את שלום משפחתם. האינסטינקטים המגוננים שלהם הם חסרי תקדים בממלכת החיות. ממשלות וכוחות צבא ברחבי העולם משתמשים בהם לעתים קרובות ככלבי משטרה, בעיקר בשל נאמנותם ואופיים המגונן המושרש. עבור הרוטוויילר, הגנה על משפחתם אינה רק אינסטינקט, אלא חובה שהם לוקחים על עצמם מרצון.

מלווים אמינים

מבחינה רגשית, הם נתפסים כמספקים רמה של נוחות וחברות שקשה להתחרות בה. הביטחון השקט והחברות שלהם יכולים לעתים קרובות לשמש כתמיכה רגשית, ולהועיל מאוד לבעליהם. למרות יכולותיהם הפיזיות האימתניות והופעתם הקשוחה, הרוטוויילרים ידועים כמציעים אהבה ללא תנאי לבעליהם, המגלמים את עצם מהות הנאמנות והאמינות בעולם הכלבים. בעלי כלבים שחוו את הקשר המיוחד הזה עם הרוטוויילר שלהם מתארים אותו לעתים קרובות כידידות לכל החיים.

כוחו ועוצמתו של הרוטוויילר

גזע הרוטוויילר הוא ללא ספק אחת ממשפחות הכלבים החזקות בעולם. הפיזיות החזקה שלהם לא נעלמת מעיניהם. עם משקל ממוצע של 50-60 ק"ג וגובה המשתרע על 68 סנטימטרים, רוטוויילר מציגים דמות מרשימה המציגה את כוחם ועוצמתם. מבנה שרירי זה הוא אחד המאפיינים הבולטים של גזע הרוטוויילר, המקנה להם את היכולת הפיזית לבצע משימות כבדות ולעבוד בתפקידים תובעניים שונים.

מבנה גוף חזק ומגנים טבעיים

רוטוויילרים הם מגינים טבעיים, המשלבים את יכולתם הפיזית עם אינסטינקט פנימי לשמור על הלהקה שלהם. המראה המרתיע שלהם משלים את כוחם המכריע, מה שהופך אותם לשומרים ומגנים מצוינים. מהתקופה הרומית העתיקה בה הם שמרו על בעלי חיים ועד לתפקידים הנוכחיים כשוטרים וכלבי שמירה, הרוטוויילרים צעדו ללא פחד והפגינו את כוחם ונאמנותם. יתר על כן,כוחו של הרוטווילר עוזר להגנה ובנוסף היא גם מעגנת את מסירותם הבלתי מעורערת למשפחתם.

סיבולת וזריזות

הרוטוויילרים, המציגים יותר מסתם כוח גס, ראויים להערצה בזכות הסיבולת והזריזות יוצאות הדופן שלהם. אי אפשר לזלזל באתלטיות שלהם. הם מצטיינים בפעילויות גופניות שונות ובמשימות הדורשות כוח ומהירות מתמשכים. עובדה זו הופכת אותם למתמודדים מוסמכים בתחרויות כלבים שונות ברחבי הארץ והעולם, כולל מרוצי מסלול מכשולים, תחרויות רעייה ואפילו מבצעי חילוץ והצלה. הסיבולת המרשימה שלהם מיוחסת להיסטוריה הענפה שלהם ככלבי עבודה, שם הם גודלו בזכות יציבותם וסיבולתם.

למרות עוצמת כוחם ועוצמתם, חשוב לציין כי הרוטוויילרים אינם תוקפניים באופן טבעי. אופיים המגונן, תבונתם ועוצמתם הפיזית, שיסוקרו בסעיפים הבאים, הופכים אותם לשומרי משפחה נפלאים, אך תכונות אלה חייבות להיות מושחזות ומודרכות. טכניקות אימון נכונות וסוציאליזציה מוקדמת יכולות לעזור לנהל את כוחם ולהבטיח שימוש הולם ובטוח. כפי שנדון בחלק האחרון, כוחו של הרוטוויילר לא צריך להיות מקור לדאגה אלא תכונה שיש להעריץ ולהדריך עם בעלות אחראית.

אינטליגנציה של רוטוויילרים

היכולות הקוגניטיביות המולדות של רוטוויילר אינן מוערכות מספיק; כלבים נפלאים אלה מחוננים בכישרון מובנה לפתרון בעיות וחשיבה ביקורתית. יכולות החשיבה האינטליגנטיות שלהם, יחד עם כוחם הפיזי, מציבים את הרוטוויילר כאחד מגזעי הכלבים הרבגוניים והסתגלניים ביותר שקיימים.

יכולות פתרון בעיות

דבר אחד שחובבי ומאלפי כלבים מבחינים בו לעתים קרובות לגבי רוטוויילרים הוא מיומנותם במשימות פתרון בעיות. בין אם זה כדי להבין איך לשאת צעצועים מרובים בפיהם או איך לפתוח דלתות, רוטוויילרים משתמשים לעתים קרובות בכושר ההמצאה שלהם כדי להשיג את מטרותיהם. תכונה יוצאת דופן זו היא אחת הסיבות לכך שהם נחשבו מושלמים לרעיית צאן ולשמירה עליהם, כפי שהוזכר בסעיפים הקודמים על מוצאו ועוצמתו של הגזע.

יכולת אימון

הוכחה חותכת נוספת לאינטליגנציה של רוטוויילר היא יכולת האימון שלהם. הם לומדים מהר, מה שהופך את מפגשי ההדרכה לקלים ופרודוקטיביים יותר. רוטוויילרים מפגינים רמה גבוהה של הבנה והיענות מהירה יותר בהשוואה לגזעי כלבים רבים אחרים. הן עולות בהרבה על פקודות ה"שב", "הישאר" ו"הבא" בלבד, המסוגלות ללמוד פקודות מסובכות הכרוכות בסדרה של פעולות. תכונה זו גם הופכת את הרוטוויילר למתמודדים מצוינים בתחרויות ציות וזריזות.

צדדיות

האינטליגנציה של הרוטוויילר משתרעת מעבר ליכולות פתרון הבעיות ויכולת האילוף שלהם, ובאה לידי ביטוי ברבגוניות של הגזע. עם הכשרה נכונה וסוציאליזציה, אשר יידונו בחלק מאוחר יותר, רוטוויילר יכול לקחת על עצמו מגוון רחב של תפקידים. כלבי משטרה, כלבי טיפול, כלבי נחייה לעיוורים – רשימת התפקידים שהם יכולים למלא בחברה האנושית היא כמעט אינסופית. יכולתם ללמוד, להסתגל ולבצע משימות שונות ביעילות היא עדות ליכולתם האינטלקטואלית המרשימה.

לסיכום, האינטליגנציה של הרוטוויילר, יחד עם נאמנותו ואופיו המגונן, הופכים אותו לכלב מעוגל ורב-תכליתי. אינטליגנציה זו, אם תוכר ותטופח כראוי עם אימוני חיזוק עקביים וחיוביים, יכולה להפוך את הרוטוויילר לאחת התוספות היקרות ביותר לכל משפחה או צוות.

רוטווילר משחק ביער

טבעו המגונן של רוטוויילר

גזע הרוטוויילר מזוהה עם אומץ, ערנות ואינסטינקט הגנתי בולט. מוצאם, שמקורו בכלבי בקר רומיים ובתפקידי שמירה עירוניים גרמניים, מעניק להם אופי מגונן שאינו ניתן לחת כמו צורתם השרירית.

שומרים אינסטינקטיביים

עליונותם של הרוטוויילרים בקרב גזעי ההגנה אינה עובדה מוגזמת. זו תכונה שמוטמעת כל כך עמוק ב- DNA שלהם שהיא כמעט אינסטינקט. כלבים אלה נולדו כדי לשמור. בין אם מדובר במחנות רומיים או באחוזות גרמניות; הרוטוויילרים הוכיחו בעקביות את מעלתם כמגנים ערניים ואמיצים שאינם משאירים אבן בלתי הפוכה בכל הנוגע לשמירה על אלה עליהם מוטל עליהם להגן. הם יורשים את החוסן וההתמדה של השושלת שלהם, ומרחיבים את תכונות ההגנה הללו למשפחותיהם האנושיות ללא מחשבה שנייה.

שומרים על המשפחה

חדור נוכחות פיזית איתנה ותחושת חובה מולדת, הרוטוויילר הוא שומר משפחה מצוין. הם ידועים בחושים המחודדים שלהם, הערניים תמיד לרמז הקל ביותר לסכנה פוטנציאלית. בין אם מדובר באדם זר בדלת, צליל לא מוכר או אפילו נביחה רחוקה של כלב לא מוכר, סביר להניח שרוטוויילר ישים לב היטב ויעמדו מוכנים. הם אינם מהססים להשתמש בכוחם ובאומץ ליבם כדי להרתיע כל איום על משפחתם, מפולשים אנושיים ועד חיות בר פולשות. ההגנה הבלתי נלאית הזו היא שהופכת אותם לגזע מכובד כל כך.

עדין עם יקיריהם

ככל שהם מגוננים, הרוטוויילר מאופיינים גם באופיים האוהב והעדין בכל הנוגע למשפחותיהם. מוקפים בפרצופים מוכרים, אמונם ונאמנותם באים לידי ביטוי. הם ידועים בכך שהם מרעיפים חיבה על בני המשפחה והם נגישים ושובבים מאוד עם ילדים. אנקדוטות רבות על רוטוויילרים המחפשים את חברתו של בעליהם, מושיטים כפה תומכת בזמנים מאתגרים, או פשוט נהנים מערב משפחתי רגוע.

עם זאת, חשוב לזכור כי כל כלב, ללא קשר לגזע, הוא אינדיבידואלי וייחודי. אימון טבעו ההגנתי של רוטוויילר, אליו נעמיק בחלק הבא, ממלא תפקיד מפתח בהבטחה שהגנה אינסטינקטיבית זו לא תתורגם לתוקפנות בלתי מוצדקת. בסיכומו של דבר, הסתמכות מוחלטת על אופיו המגונן של הרוטוויילר כדי להרחיק סכנה רק מראה מדוע הם מוערכים ואהובים על ידי בעלי כלבים רבים ברחבי העולם.

היכולת לאמן רוטוויילרים

כשמדובר באימון רוטוויילר, האינטליגנציה הטבועה בהם והרצון לרצות את בעליהם הופכים אותם למועמדים מצוינים לאימון יעיל. בין אם מדובר בעבודת ציות, אימון זריזות או משימות התמחות, יכולת האימון של הרוטוויילר באמת זורחת. עם זאת, אילוף רוטוויילר דורש רמה מסוימת של ניסיון, סבלנות ומחויבות.

חשיבות ההכשרה המוקדמת

חיברות מוקדמת ואימוני ציות הם חלק בלתי נפרד מגידול רוטוויילר מעוגל וצייתן. החודשים הראשונים לחייו של הרוטוויילר הם המכריעים ביותר בעיצוב התנהגותו ואישיותו. ההתנסויות של הגור עם אנשים, כלבים אחרים וסביבות שונות בתקופה זו הן בסיסיות. חיברות הגור שלכם לסביבות שונות, רעשים, אנשים ובעלי חיים אחרים יכולה להכין את הקרקע לרוטוויילר בוגר ובטוח בעצמו. זכרו, האילוף המתרחש בשלב מוקדם זה יכול להשפיע באופן דרסטי על מערכת היחסים של הכלב עם טבעו המגונן, תכונה שחקרנו בעבר.

השתמשו בחיזוק חיובי

רוטוויילרים מגיבים היטב לשיטות אימון חיזוקים חיוביות. הם מונעים מאוד על ידי פרסים, בין אם זה פינוק או שבחים מהבעלים שלהם. חיזוק חיובי מספק את הקשר עם בעליהם ומגביר את התלהבותם ללמידה. כמו רוב הכלבים, רוטוויילר משגשג על שבחים ותשומת לב, אז תמיד לתגמל את הכלב שלך על הצגת ההתנהגות שאתה רוצה. זה מעודד את הכלב לחזור על התנהגות זו בעתיד.

עקביות ותקיפות

עקביות ותקיפות ממלאות תפקיד מכריע באימון רוטוויילר. הרוטוויילר הוא גזע דומיננטי ודורש מאלף בטוח ועקבי. הציבו גבולות ברורים והיצמדו אליהם בכל עת. אין הכוונה למשמעת נוקשה, אלא לציפיות ברורות להתנהגות נכונה ולא נכונה. אימון לא עקבי או גבולות לא ברורים עלולים להוביל לבלבול ולבעיות התנהגות.

פנייה לליווי מקצועי

בעוד שרוטוויילר הם בעלי יכולת אילוף גבוהה, עבודה עם מאלף כלבים מנוסה יכולה להועיל במיצוי מלוא פוטנציאל האילוף שלהם. מאמנים מקצועיים מבינים את הטמפרמנט של הגזע ויכולים לחלוק תובנות וטכניקות שלא יסולא בפז שעשויות להיות קשות יותר ללקט מספרים או משאבים מקוונים. הם יכולים לסייע לך לנווט בכל משוכות אימון שאתה עלול להיתקל בהן ולהבטיח שאתה משתמש בטכניקות היעילות ביותר כדי להשיג תוצאות מוצלחות.

לסיכום, בעלות על רוטוויילר מביאה שמחה, אבל היא מגיעה גם עם אחריות. הכשרה נאותה מגיל צעיר, שימוש בחיזוקים חיוביים, שמירה על עקביות ופנייה להדרכה מקצועית בעת הצורך – כל אלה חיוניים כדי להבטיח שאתם והרוטוויילר שלכם תוכלו ליהנות ממערכת יחסים הרמונית ומתגמלת. כוחם ואופיים המגונן, בשילוב עם נאמנותם הבלתי מעורערת כאן, הופכים אותם לגזע מצוין לבעלי כלבים מנוסים המוכנים להשקיע זמן באילוף.

מאפייני גזע רוטוויילר

להלן טבלה מפורטת המספקת מידע נוסף על המאפיינים והתכונות הבולטים של גזע הרוטוויילר.

תיאור אופייני
תוחלת החיים הרוטוויילרים חיים בדרך כלל בין 8 ל-10 שנים, מה שמציג את בריאותם הכללית הטובה ואת תוחלת החיים הארוכה שלהם.
גודל מבושל לעבודה, רוטוויילר נחשבים גזע גדול. הזכרים עומדים בגובה 61-69 ס"מ בכתף ואילו הנקבות מעט קטנות יותר בגובה 56-63 ס"מ.
צרכי פעילות גופנית כגזע פעיל, הרוטוויילר זקוק לפעילות גופנית סדירה כדי לשמור על בריאותם הפיזית והרגשית. הליכות יומיות והפעלות משחק הן חיוניות.
לטפח לרוטוויילר פרווה קצרה וצפופה הדורשת טיפוח מינימלי. עם זאת, הם משירים בכבדות פעמיים בשנה וייתכן שיזדקקו להברשה תכופה יותר בתקופות אלה.

 

רוטווילר קטן עצוב

שאלות נפוצות לגבי Rottweilers

האם אתה מהרהר במחשבה לאמץ רוטוויילר? הנה כמה שאלות נפוצות שעשויות לסייע לך בתהליך קבלת ההחלטות שלך.

 • מהי תוחלת החיים של רוטוויילר?
  לרוטוויילר יש בדרך כלל תוחלת חיים של 8-10 שנים. בדיקות וטרינריות סדירות ותזונה בריאה יכולות להשפיע באופן משמעותי על תוחלת החיים שלהם באופן חיובי.
 • האם הרוטוויילרים יכולים להסתגל למגורים בדירה?
  כן, רוטוויילרים יכולים להסתגל למגורים בדירה כל עוד הם מופעלים מדי יום. עם זאת, הם יצליחו יותר בבתים עם חצר אחורית שבה הם יכולים למתוח את רגליהם כראוי.
 • האם הרוטוויילרים אגרסיביים?
  רוטוויילרים אינם תוקפניים מטבעם. עם זאת, אופיים המגונן עלול להוביל אותם לפעול במגננה אם הם מרגישים שמשפחתם מאוימת. סוציאליזציה נכונה ואימון מגיל צעיר יכולים לעזור לנהל את האינסטינקטים ההגנתיים שלהם.
 • איך נראים רוטוויילרים כגורים?
  גורי רוטוויילר הם שובבים מאוד, סקרנים ויש להם הרבה אנרגיה. הם מפתחים קשרים הדוקים עם משפחותיהם האנושיות בשלב מוקדם, מה שממלא תפקיד משמעותי בטבע המגונן שלהם כמבוגרים.
 • כמה רוטוויילר אוכלים?
  רוטוויילר בוגר ממוצע צריך להיות מוזן 2-4% ממשקל הגוף שלהם בכל יום. גורים, לעומת זאת, זקוקים ליותר מזון בשל גדילתם המהירה.
 • האם רוטוויילר הוא בחירה טובה לבעלי כלבים בפעם הראשונה?
  בעוד שרוטוויילרים הם חביבים ואינטליגנטיים, הם יכולים להוות אתגר לבעלי כלבים בפעם הראשונה בשל גודלם, רמות האנרגיה שלהם והצורך שלהם באילוף מוקדם ועקבי. בעל כלב מנוסה או מישהו שמוכן להשקיע את הזמן באילוף מקצועי יתאים יותר.

אולי יעניין אותך גם