האסקי סיבירי המדריך המלא לגידול ואילוף

מצאתם את עצמכם פעם שבויים במבטו העז של האסקי סיבירי? תהיתם פעם על ההיסטוריה, הטבע והמאפיינים שהופכים את הגזע הזה לכל כך ייחודי ומפתה?

מהשורשים העמוקים של ההיסטוריה שלהם ועד המאפיינים הפיזיים הייחודיים שלהם ומזגם המסקרן; הבנת האסקי סיבירי חורגת הרבה מעבר למשיכה הראשונית שלהם. פוסט זה ישפוך אור על העבר המפורסם של הגזע, התכונות הפיזיות הקסומות שלהם, וכיצד הם משתלבים עם ילדים. כמו כן, נחפור בצורכי הפעילות הגופנית שלהם, נציע טיפים חשובים לאימון ונשתף טיפים להתמודדות עם הפרווה יוצאת הדופן שלהם.

צללו לתוך המדריך המקיף הזה וחקרו את עולמם המדהים של כלבי האסקי סיבירי. היכונו להתאהב בגזע הזה מחדש, בזמן שאנחנו חושפים את כל מה שיש לדעת על היצורים המהפנטים האלה.

האסקי סיבירי שחור לבן עם עיניים כחולות מוציא לשון

היסטוריה של הגזע

להאסקי הסיבירי, גזע קסום עם רוח הרפתקנית ומראה מרשים, יש היסטוריה שובת לב כמו מבטו. מקורו במרחבים העצומים והצוננים של סיביר, גזע זה מילא תפקיד מכריע בחייהם של אנשי צ'וקצ'י [שבט סיבירי ילידי] במשך דורות, כלבים נאמנים אלה שימשו להובלה ולחברה, והפגינו את הכוח, הסיבולת והחוסן שעדיין נראים בגזע כיום.

הופעתו של האסקי סיבירי בהיסטוריה

האסקים סיביריים, שהובאו לאלסקה בתחילת המאה ה-20 לצורך מרוצי מזחלות, צברו פופולריות במהירות בשל הסיבולת והמהירות שלהם. עם השילוב הייחודי של תכונות פיזיות ומנטליות, הגזע תרם באופן משמעותי לריצת הנסיוב של 1925 לנום, הידוע בכינויו "גזע הרחמים הגדול". מעשה הגבורה הזה נחגג עם פסל של אחד מכלבי מזחלות העופרת, בלטו, בסנטרל פארק בניו יורק.

תהילה ופופולריות של האסקי סיבירי

כיום, האסקי סיבירי מוכר בשל אישיותו הייחודית, התנהגותו השובבה ויופיו הייחודי. לאוהבי כלבים ברחבי העולם, ובישראל בפרט, עיניו הכחולות או הצבעוניות הבולטות, פרוותו הצפופה והתנהגותו הידידותית הופכים אותו לאחד מגזעי הכלבים המבוקשים ביותר. מראשיתו הצנועה בסיביר ועד לפופולריות הגוברת שלו כיום, הבנת היסטוריית הגזע של האסקי סיבירי חיונית לכל בעלים פוטנציאלי.

מאפיינים פיזיים

האסקי סיבירי הוא גזע מדהים שמראהו הפיזי שובה לעתים קרובות אוהבי כלבים ברחבי העולם. גובהו 53 עד 60 ס"מ לזכרים ו-51 עד 56 ס"מ לנקבות, משקלו נע בין 20 ל-27 ק"ג לזכרים ובין 16 ל-23 ק"ג לנקבות.

הפרווה שמושכת את העין

ייחודי במיוחד הוא כי האסקי סיבירי יש פרווה כפולה. פרווה זו, שנועדה להגן עליהם מפני חורפים סיביריים קשים, יוצרת פרווה תחתונה צפופה המכוסה בפרווה עליונה ארוכה יותר. אל תתפלאו אם תמצאו את ההאסקי שלכם במגוון צבעים! מלבן טהור ועד שחור סילון וכל מה שביניהם, צבעי הפרווה שלהם מהממים. מאפיין ייחודי הוא שלחלק מההאסקי יש אפילו פרווה בצבעים שונים, מה שמבדיל אותם מקרוביהם.

העיניים הנוצצות של האסקי

מאפיין מושך עין של האסקי סיבירי הוא עיניהם מלאות ההבעה. יכולות להיות להם עיניים כחולות, עיניים חומות או עין אחת מכל צבע! שונות גנטית זו, המכונה הטרוכרומיה, נפוצה ומקובלת בתוך הגזע, מה שהופך כל האסקי סיבירי לייחודי בדרכו.

טיפוח ותחזוקה

בשל הפרווה העבה שלהם, טיפוח הוא בעל חשיבות עליונה עבור גזע זה. הברשה קבועה נדרשת כדי לשמור על בריאות הפרווה. למרות שלההאסקי הסיבירי  יש נשירה, הנשירה שלהם בדרך כלל קלה יותר לניהול בהשוואה לגזעים אחרים. כפי שנדון בפירוט רב יותר בסעיף 'כיצד להתמודד עם פרוות האסקי', עם שגרת הטיפוח הנכונה,

תכונות ייחודיות

באופן כללי, מבנה גופו של האסקי סיבירי נועד לחוסן וסיבולת, ששירתו אותם היטב באזורים הקפואים והקשים של סיביר. המבנה החסון שלהם, אוזניהם הזקופות והסימון הייחודי שלהם הופכים אותם לבולטים אפילו בקרב הקהל.

האסקי סיבירי וילדים

כלבי האסקי סיבירי, הידועים באופיים הידידותי והחברותי, הם גזע מלא אישיות וקסם. הם יצורים חברתיים, בעלי אינסטינקט להקה חזקה, תכונה שהתפתחה מתפקידי אבותיהם ככלבי מזחלות בסיביר.

הטבע הידידותי של האסקי סיבירי

הם גורמים לאנשים להתפעל, וההתלהבות שלהם מחבבת אותם בקלות למבוגרים ולילדים כאחד. ניתן לתאר את מזגו של האסקי סיבירי כשובב, אך עדין, מספיק כדי לתקשר בבטחה אפילו עם הילדים הסוערים ביותר. בניגוד לגזעים מסוימים שהם מאופקים יותר, כלבי האסקי בדרך כלל אוהבים להשתעשע ולעסוק במשחק טוב לב ואנרגטי.

תפקיד החיברות

למרות שהם ידידותיים למדי, סוציאליזציה ממלאת תפקיד קריטי במזג הכללי של האסקי סיבירי. חשיפה מוקדמת לאנשים, מראות, צלילים וחוויות שונות יכולה לתרום רבות לעיצוב האסקי מעוגל וחביב. ניתן להתחיל בתרגול זה כאשר הוא רק גור האסקי, כפי שהתייחס בסעיף הקודם.

תואם לילדים?

עם התנהגותם התוססת והידידותית, האסקים מתאימים בדרך כלל לילדים. לעתים קרובות הם מלאי חיבה ואהבה, מה שהופך אותם לחיות מחמד מצוינות למשפחות. עם זאת, כמו כל גזע, ייתכנו כמה אתגרים. אלה יכולים לכלול לעתים את רמות האנרגיה הגבוהות שלהם ואת הצרכים הגופניים המשמעותיים, המטופלים בסעיף "צרכי פעילות גופנית".

בעלות אחראית ופיקוח

בסופו של דבר, חיוני להחדיר התנהגות אחראית אצל ילדים כאשר הם באים במגע עם האסקי. כל אינטראקציה בין כלבים לילדים צעירים צריכה תמיד להיות מפוקחת כדי להבטיח בטיחות לשני הצדדים. זהו חלק חיוני במשפחות מצליחות עם האסקי סיבירי.

האסקי סיביר שוכב על עלי שלכת

צרכי פעילות גופנית

האסקי סיבירי הוא גזע המאופיין ברמות אנרגיה גבוהות להפליא. צאצאי כלבי עבודה שגודלו על ידי אנשי הצ'וקצ'י בצפון מזרח אסיה, כלבי האסקי זקוקים לפעילות גופנית רבה באופן קבוע. זה לא בלעדי לפעילות גופנית בלבד; גירוי מנטלי הוא חיוני באותה מידה, בהתחשב באופי האינטליגנטי של האסקים.

דרישות פעילות גופנית ופעילויות מותאמות

כלבי האסקי סיבירי דורשים לפחות שעה אחת של פעילות גופנית בעצימות גבוהה מדי יום, כאשר שעתיים מועילות. פעילויות בחיק הטבע כגון ריצה, רכיבה על אופניים או טיולים רגליים מהוות שגרת פעילות גופנית מצוינת עבור כלבי האסקי. הם גם משגשגים בענפי ספורט תחרותיים כגון מרוצי מזחלות, בשל הרקע ההיסטורי שלהם.

חשיבות הסביבה המרחבית

בהתחשב בצורך שלהם בפעילות, כלבי האסקי מתאימים בעיקר לבתים עם גינות פתוחות או חצרות אחוריות, שם הם יכולים לשחק בחופשיות. בישראל, עם טמפרטורות משתנות, חשוב ליצור מרחב חיצוני נוח ובטוח לכלבי האסקי. האסקי סיבירי שאינו מתאמן מספיק עלול להפגין התנהגות הרסנית או חרדה, מה שמצביע על הצורך ההכרחי בפעילות נאותה.

מתוך הבנת צרכי הפעילות שלהם, אין זה מפתיע שהאסקים מהווים בני לוויה נהדרים עבור יחידים פעילים או משפחות שאוהבות פעילויות בחוץ. אימוץ הטבע השובב של כלבי האסקי והצורך שלהם בפעילות גופנית מבטיח לחיות מחמד מאושרות ובריאות יותר, ומחזק עוד יותר את הקשר הייחודי שלהם איתך.

טיפים לאימון

כלבי האסקי סיבירי, גזע הידוע באופיו העצמאי, מציב אתגרים ייחודיים בכל הנוגע לאילוף. הם יכולים להיות בעלי רוח חופשית להפליא ולעתים עקשנים, תכונות שעשויות לבחון את סבלנותו של מאלף כלבים חסר ניסיון. עם זאת, עם עקביות, מבנה וחיזוק חיובי, אימון הופך למשימה הרבה יותר ניתנת לניהול.

הטבע העצמאי של כלבי האסקי סיבירי

כלבי האסקי סיבירי ידועים ברצף העצמאי שלהם. מאפיין זה מקורו בהיסטוריה שלהם, שם הם היו כלבי עבודה שאומנו לבצע קריאות שיפוט תוך משיכת מזחלות בטונדרה הסיבירית. עצמאות זו, למרות שהיא מושכת חלק מהאנשים, יכולה להפוך את ההכשרה לחוויה מעט מאתגרת.

כוחה של חיזוקים חיוביים

לאור אופיים העצמאי, חיוני לבסס גישה תקיפה אך עדינה לאימון ההאסקי שלך. שיטות חיזוק חיוביות, כמו פינוקים, שבחים ומשחק, מניבות תוצאות טובות יותר מאשר אמצעי ענישה קשים. עונשים עלולים להוביל לפחד או תוקפנות, מה שהופך את האימונים ללא מועילים. באמצעות עקביות ותגמולים, האסקי שלך יכול לקשר ציות עם תוצאות חיוביות, קידום למידה טובה יותר והבנה של פקודות.

אתגרי אימון האסקי

כלבי האסקי נוטים להיות בעלי דחף טרף גבוה בשל שושלת היוחסין שלהם. משמעות הדבר היא שהם עשויים לרדוף אחרי בעלי חיים קטנים יותר אם לא נשלטים, מה שיכול להיות דאגה גדולה במיוחד באזורים מיושבים. אחיזה איתנה ברצועה של האסקי ופקודת החזרה חזקה הם אמצעי בטיחות שיש לשים עליהם דגש במהלך האימון.

דגש על אימוני ציות

ללמד את האסקי שלך פקודות ציות חיוניות כמו "שב", "בוא", "הישאר", יכול להיות מציל חיים. זה לא רק מבטיח שהם מתנהגים היטב, אלא גם יכול למנוע תאונות פוטנציאליות. זכרו להיות סבלניים ועקביים באימונים שלכם, והקפידו לתגמל את ההתקדמות שלהם לאורך הדרך.

אסטרטגיות מתאימות לניהול דחף טרף

בהתחשב בדחף הטרף הגבוה שלהם, כדאי להעסיק את האסקי שלך בפעילויות המאפשרות להם לתעל את האינסטינקטים שלהם בצורה מבוקרת. צעצועים המדמים תנועה או משחקים הכוללים מרדף יכולים להיות מועילים. עם זאת, חיוני שבמהלך פעילויות אלה, תחזקו את מושג הגבול והשליטה העצמית.

כדי לאמן כראוי האסקי סיבירי, חשיפה מספקת לסביבות, בעלי חיים ובני אדם שונים בחודשים הראשונים שלהם היא חיונית. סוציאליזציה מוקדמת זו תידון בהמשך בחלק הבא על "איך לגדל גור כלבלב האסקי". זכרו תמיד שאימוני האסקי סיבירי דורשים סבלנות, חיזוקים חיוביים ועקביות. זכרו את הטיפים האלה ותהיו בדרככם לטפח קשר אנושי-האסקי נהדר.

איך לגדל גור כלבלב האסקי

גידול גור האסקי סיבירי דורש מערכת שיקולים ייחודית בשל מזגו המולד, צרכיו הפיזיים ותכונות האישיות שלו. הימים הראשונים עם גור כלבי האסקי יכולים להיות מאתגרים למדי, כך שהבנת היבטים אלה יכולה להיות המפתח לגדילה והתפתחות תקינה שלהם.

חשיבותה של שגרה מובנית

שגרה מובנית חיונית בעת גידול גור האסקי סיבירי. גורים אלה מגיבים היטב לעקביות. הם צריכים להבין מתי הם יאכלו, ישנו ויתעמלו. זמני האכלה קבועים וספציפיים, שעות שינה וזמני משחק מסייעים לגורים אלה להסתגל במהירות וגם מפחיתים חרדה פוטנציאלית.

הנחיות תזונה והאכלה

היבט חיוני בגידול גור כלבי האסקי הוא הקפדה על תזונה נכונה. גורי האסקי, שהם פעילים למדי, זקוקים למזון בריא המספק אנרגיה ותומך בגדילתם. הווטרינר יכול להציע את התזונה המושלמת בהתבסס על משקל גור הכלבים והצרכים התזונתיים שלו. זה יכול להיות בסביבות 30-40 ש"ח לק"ג מזון איכותי לגורים.

סוציאליזציה והכשרה מוקדמת

גורי האסקי סיבירי ידועים באופיים החברתי ויש להכיר להם אנשים, סביבות ובעלי חיים אחרים בשלב מוקדם כדי לטפח את כישוריהם החברתיים הבריאים. זה יעזור לרגעים מקסימים כמו ההאסקי שלך באינטראקציה שובבה עם ילדים בפארק.

אילוף בית וארגז

אילוף בית הוא מרכיב חיוני נוסף בעת גידול גור האסקי סיבירי. תהליך זה יכול להיות מאתגר למדי ועשוי לדרוש סבלנות, עקביות וחיזוקים חיוביים. במקביל, ניתן להתחיל גם באילוף ארגזים, המספק מרחב בטוח ופרטי לגור הכלבים. עם זאת, אין להשתמש בה כפעולת ענישה כדי לפצות על התנהגותם השובבה.

עם סבלנות, הבנה, וכמובן, כמה ניסויים וטעיות, תצליחו לגדל גור האסקי סיבירי מאוזן היטב. הכנה זו תהיה שימושית, במיוחד בהתחשב במעיל הפרווה היפה להפליא איתו תתמודדו בחלק הבא והאחרון.

איך להתמודד עם פרווה האסקי

לכלבי האסקי סיבירי יש פרווה כפולה יוצאת דופן, דמוית מגן מפני ימי הקיץ החמים של ישראל, אך מיועדת לתנאים תת-ארקטיים בסיביר. גזע זה ידוע לשמצה בהרגלי הנשירה המשמעותיים שלו, המגיעים לשיאם במהלך חילופי העונות כאשר הם נתקלים במה שמכונה לעתים קרובות 'ניפוח פרווה'.

ביתכם יכיר בקרוב את פרוות האסקי. משטר טיפוח טוב, במיוחד הברשה קבועה, מסייע בניהול הבעיה, מסייע בקידום פרווה בריאה יותר ובהפחתת כמות הפרווה שנשרה בתוך הבית.

שלב 'ניפוח המעיל' דורש סבלנות. עם זאת, ניצול שירותי הטיפוח המקצועיים הזמינים בערים רבות בישראל עשוי להועיל בזמני שיא הנשירה הללו. לשמירה על המעיל שלהם יש אתגרים, אבל זה חלק מהמסע של בעלות על האסקי – מסע מלא חברות מתגמלת, כפי שחקרנו בסעיפים קודמים.

האסקי סיבירי עם עיניים כחולות בוהקות מביט למצלמה

תרשים גודל האסקי סיבירי מפורט

בחלק זה, הכנו טבלת גודל מפורטת עבור כלבי האסקי סיבירי בשלבי התפתחות שונים, מגורים ועד בוגרים. טבלה זו מציגה את המשקל והגובה המשוערים של האסקי סיבירי בריא באבני דרך שונות בגיל.

משקל משוער

גיל ק"ג)גובה משוער (CM)
2 חודשים 5 – 7 ק"ג 30 – 35 ס"מ
6 חודשים 16 – 22 ק"ג 45 – 55 ס"מ
1 שנה 20 – 27 ק"ג 53 – 60 ס"מ
2 שנים (מבוגר) 20 – 27 ק"ג 53 – 60 ס"מ

שאלות נפוצות לגבי Siberian Huskies

הנה כמה שאלות נפוצות על כלבי האסקי סיבירי כדי לספק לך ידע שימושי נוסף על גזע מפואר זה.

 • מהי תוחלת החיים הממוצעת של האסקי סיבירי?
  תוחלת החיים הממוצעת של האסקי סיבירי היא בסביבות 12 עד 14 שנים, אך עם טיפול נכון ואורח חיים בריא, ידוע כי חלק מההאסקי חיים עד 15 שנים או יותר.
 • האם כלבי האסקי סיבירי טובים לבעלי כלבים בפעם הראשונה?
  בעוד כלבי האסקי סיבירי הם ידידותיים ויפים, הם יכולים להוות אתגר לבעלי כלבים בפעם הראשונה. הגזע דורש כמות טובה של פעילות גופנית וגירוי מנטלי, והם יכולים להיות קצת עקשנים. עם זאת, עם אילוף נכון, סבלנות ועקביות, הם יכולים להפוך לחיות מחמד נפלאות.
 • כמה עולה כלבי האסקי סיבירי ב ישראל?
  מחירו של האסקי סיבירי בישראל יכול להשתנות מאוד בהתאם למגדל ולאילן היוחסין של הגור, אך בממוצע, העלות נעה בין 2000 ל-5000 שקלים חדשים.
 • האם כלבי האסקי סיבירי יכולים לחיות במזג אוויר חם?
  בעוד כלבי האסקי סיבירי בנויים למזג אוויר קר עם הפרווה הכפולה שלהם, הם יכולים להסתגל לחיות באקלים חם יותר כל עוד הם נשמרים קרירים במהלך החלקים החמים ביותר של היום, ויש להם הרבה מים.
 • האם כלבי האסקי סיבירי ידועים כאמני בריחה?
  כן, כלבי האסקי סיבירי ידועים ביכולתם לברוח מחצרות בטוחות לכאורה. הם קופצים ומחפרים מיומנים, ולכן גדר מאובטחת המשתרעת מתחת לאדמה מומלצת מאוד.
 • מהן בעיות הבריאות הנפוצות אצל כלבי האסקי סיבירי?
  כלבי האסקי סיבירי הם בדרך כלל כלבים בריאים, אך הם עלולים להיות מועדים לבעיות גנטיות מסוימות כמו הפרעות עיניים (במיוחד קטרקט וניוון רשתית מתקדם), דיספלסיה של מפרק הירך ובעיות עור. בדיקות וטרינריות סדירות ותזונה בריאה הן המפתח למניעת תופעות אלה.

אולי יעניין אותך גם